Our Sponsors
Results Boswell EC 03.10.2015

Boswell EC, Saturday 3rd October 2015

Class 1 - Training Introductory BD A (2008)
Judge - Mairin Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Stephan Glavin Dreamer 160 70 69.57 1
Belinda Armstrong Kilcannon Busy B 152.5 68 66.30 2
Susie Tyler HHS Royal Card 147.5 65 64.13 3
Class 2 - Welcome to Dressage Preliminary BD 4 (2002)
Judge - Mairin Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Margaret McMullin Lily 154.5 56 70.23 1
Natalie O’ Keeffe Carigeen Floss 143 53 65.00 2
Phillipa Marks Full Circle 141.5 52 64.32 3
Laura Deak Beech Hill Bella 137 50 62.27 h/c
Helen Taylor LIL Bouncer ret
Class 3 - Preliminary BD 7 (2002)
Judge - Mairin Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Laura Hall Strattonstown Warrior 137.5 56 68.75 1
Fiona Lyons Carlanstown Sea Anna 124.5 48 62.25 2
Aoife Fenelon Bolgerstown Diamond 120.5 50 60.25 3
Laura Deak Beech Hill Bella 122.5 48 61.25 h/c
Jill McGrath Little Miss Xena w/d
Unregistered
Nanno Fitzsimons Sailors Consort 137 55 68.50 1
Class 4 - Preliminary BD 15 (2008)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Margaret McMullin Oakfield Maya’s Wish 145 49 63.04 1
Fiona Lyons Carlanstown Sea Anna 143 50 62.17 2
Genna Kavanagh Royoco King 140.5 50 61.09 3
Aoife Fenelon Bolgerstown Diamond 123.5 44 53.70 4
Sinead Farrell Elegansa 122.5 40 53.26 5
Jill McGrath Little Miss Xena w/d
Unregistered
Nanno Fitzsimons Sailors Consort 142.5 49 61.96 1
Class 5 - Junior Preliminary BD 15 (2008)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Aoibhe O’ Keeffe Emir - CL 128.5 45 55.87 1
Class 6 - Novice BD 24 (2010)
Judge - Mairin Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Mairead Dolan Dime A Dozen 171 58.5 65.77 1
Arwen Finch Mr. Tumnus 163.5 56.5 62.88 2
Amy Jo Peskens Zwota 163 56.5 62.69 3
Unregistered
Kathryn Tottenham Rosheen Diamond Imp 171.5 60 65.96 1
Class 7 - Novice BD 23 (2012)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Mairead Dolan Dime A Dozen 172 58.5 63.70 1
E G Magistrat 172 57 63.70 2
James O’ Reilly Magical Flyer 163 54 60.37 3
Lorraine Cassidy Arthurion 162.5 53 60.19 4
E G Fair Play 159 54 58.89 5
Marie Fitzpatrick Baronessa Giorgiette 159 52 58.89 6
Arwen Finch Mr. Tumnus 150 54 55.56
Sinead Farrell Elegansa ret
Unregistered
K M Ustero 185.5 61.5 68.70 1
Class 9 - Elementary BD 42 (2008)
Judge - Mairin Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Colleen Hopkins Congratulations 196.5 51 61.41 1
Colleen Hopkins Tim 195.5 46 61.09 2
Amy Jo Peskens Zwota w/d
Unregistered
Sophie Richards SRS Adventure 231 56 72.19 1
Class 10 - Elementary BD 40 (2010)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Karen Bennett Urco 202.5 53 65.32 1
Marie Fitzpatrick Baronessa Giorgiette 193.5 50 62.42 2
M Q With Or Without You 180 48 58.06 3
Bethan Pereira Djilano Opbroeks w/d
Unregistered
Sophie Richards SRS Adventure 223.5 58 72.10 1
Class 11 - Medium BD 63 (2002)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Margaret Coonan Helena w/d
Robyn O’ Neill Belsasser w/d
Class 12 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Margaret Coonan Helena w/d
Robyn O’ Neill Belsasser w/d
Bethan Pereira Djilano Opbroeks w/d
Class 13 - Para Para Grade III Individual FEI (2013)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Rosemary Gaffney Ustero 276.5 46.5 67.44 1
Class 14 - Para Para Grade III Team FEI (2013)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Rosemary Gaffney Ustero 239 46 62.89 1