Our Sponsors
Results Marlton 04.11.2017

Marlton, Saturday 4th November 2017

Class 1 - Training Introductory BD B (2009)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Josephine Delahoyde Prue 160 69 69.57 1
Class 2 - Welcome to Dressage Preliminary BD 4 (2002)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Karen Darcy BEE Impressed 151 56 68.64 1
Sharon O’ Connor Ashwood Diamond Pride 148.5 53 67.50 2
H E Brasso 147 54 66.82 3
Avril Hobson Lon Mac Liomhtha 136.5 48 62.05 4
Majella Gray Party King 134.5 47 61.14 5
Victoria Layden Muffin 131 48 59.55 6
Majella Gray Statesman 128.5 48 58.41
L S Ard Boy 128.5 45 58.41
Tanya Locke Suki 116 46 52.73
Josephine Delahoyde Prue 0 h/c
Class 3 - Mini Trailblazers Introductory BD B (2009)
Judge -
Rider Horse Score Coll % Place
Class 4 - Junior Trailblazers Preliminary BD 2 (2016)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Molly Mooney Marlton Oreo 201 70 69.31 1
Charlotte Mangan West Joey 190.5 64 65.69 2
Joanna Griffin Marlton Smartchip 185.5 63 63.97 3
Conor Tierney Marlton Dancing Queen 184 64 63.45 4
Class 5 - Senior Trailblazers Preliminary BD 2 (2016)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Barrett Oakfield Leroy Soleil 185.5 64 63.97 1
Class 6 - Preliminary BD 2 (2016)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Suzanne Garrett Ballinaguilkey Oyster 209 72 72.07 1
Bernie Webb Savlon 201.5 70 69.48 2
Sinead Nolan Nancy 179 60 61.72 3
Karen Gibney Black Diamond Bob 178 61 61.38 4
Deborah Freeland Diamond Chancer w/d
Registered Category 2
Jane Whitaker Coppermine Maggie 195.5 66 67.41 1
Registered Category 3
Josephine Delahoyde Marlton Westie w/d
Unregistered
Belinda Amrstrong Kilcannon Busy B 196.5 67 67.76 1
Ruth Daunt Destination Unknown 190 65 65.52 2
Kaela Redmond Deloughtane Senna 167.5 56 57.76 3
Registered Junior
Rebecca Payne Blackwood Dancer 178 59 61.38 1
Class 7 - Preliminary BD 15 (2008)
Judge - Marie Hennessy
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Lauren McKenna Cloonacauneen Little Rebel 158.5 56 68.91 1
Suzanne Garrett Ballinaguilkey Oyster 154.5 54 67.17 2
Bernie Webb Savlon 148 51 64.35 3
Sinead Nolan Nancy 143.5 50 62.39 4
Karen Gibney Black Diamond Bob 139 49 60.43 5
Deborah Freeland Diamond Chancer w/d
Liz Gallagher Masuren Oreo w/d
Registered Category 3
Deirdre Byrne San Royale 153 54 66.52 1
Josephine Delahoyde Marlton Scout 149 53 64.78 2
Unregistered
Luke Drea Rock Honey 164 57 71.30 1
Luke Drea Kilcandra Bonnie Reward 153.5 54 66.74 2
Peter Roberts Grey Mountain 148.5 52 64.57 3
Ruth Daunt Destination Unknown 144.5 50 62.83 4
Jill McGrath Little Miss Xena 144 51 62.61 5
Avril Kelly Beechmount Dot Com 141.5 50 61.52 6
Registered Junior
Rebecca Payne Blackwood Dancer 161 57 70.00 1
Class 8 - Training Novice BD 24 (2010/2016)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Karen Darcy BEE Impressed w/d
Class 9 - Junior Trailblazers Novice BD 24 (2010/2016)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Charlotte Mangan West Joey 151 40 65.65 1
Rebecca Vard Kimble Beech 146 39.5 63.48 2
Class 10 - Senior Trailblazers Novice BD 24 (2010/2016)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Barrett The Duning 144 38 62.61 1
Class 11 - Novice BD 24 (2010/2016)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Lisa O’ Brien Cruagh’s Giddy Up 155.5 39.5 67.61 1
Helen Taylor LIL Bouncer 144.5 38 62.83 2
Fiona Lee Boheraroan Boy 140.5 37.5 61.09 3
Sandra Darragh Xochytl 139 36.5 60.43 4
Tara Connelly Oldcourt Velvet w/d
Registered Category 2
Jane Whitaker Coppermine Maggie 147.5 39 64.13 1
Registered Category 3
Hannah Fielding Florentina DWS 186.5 51 81.09 1
Unregistered
Kathryn Tottenham Rosheen Diamond Imp 143.5 36.5 62.39 1
Kaela Redmond Ard Sugar Cane 138.5 37 60.22 2
Registered Junior
Kadie Burns Bolgerstown Flagmount n/s
Class 12 - Novice BD 23 (2012)
Judge - Marie Hennessy
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Fiona Lee Boheraroan Boy 177 58 65.56 1
Margaret McMullin Papamoa Beech 174.5 57.5 64.63 2
Rebekah McNally Ard Eclipse 174 57.5 64.44 3
Helen Taylor LIL Bouncer 173 57.5 64.07 4
Tara Connelly Oldcourt Velvet 171.5 57.5 63.52 5
Rebecca Vard Kimble Beech 162.5 56.5 60.19 6
Registered Category 2
Ian Grace Rhaegar WV 191 65 70.74 1
Mairin Cassidy Oisin Princess 163.5 53 60.56 2
Registered Category 3
Hannah Fielding Florentina DWS 195.5 53 72.41 1
Phillipa Teggin Gerlyn-Weering 176.5 60 65.37 2
Unregistered
Luke Drea Kilcandra Bonnie Reward 182 61.5 67.41 1
Registered Junior
Kadie Burns Bolgerstown Flagmount ret
Class 13 - Elementary BD 40 (2010)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Ian Grace Rhaegar WV 196 51 63.23 1
Lisa O’ Brien Cruagh’s Giddy Up 188.5 52 60.81 2
Mairin Cassidy Oisin Princess 185 48 59.68 3
Sue Owens All Things Blossom 184.5 50 59.52 4
Class 14 - Elementary BD 45 (2010)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Margaret McMullin Papamoa Beech 179.5 53 61.90 1
Sue Owens All Things Blossom 163 48 56.21 2
Class 15 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Lisa Carnegie Rich Lad 177 49 61.03 1
Siofra Pratt Ayrton 176 50 60.69 2
Class 16 - Medium BD 76 (2016)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Enda Collier Pratt Wellington St. 220.5 54 66.82 1
Class 17 - Advanced Medium BD 85 / FEI Junior Preliminary (2009)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Karen Bennett Urco 207.5 36.5 61.03 1
Petra Larkin Jarlos 164 31 48.24 2
Class 18 - Advanced Medium BD 91 (2016)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Barbara Delahoyde Rubina 246 52 63.08 1
Petra Larkin Jarlos 201 43 51.54 2
Class 21 - Prix St Georges FEI (2015)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Josephine Delahoyde Let’s Go 248 40 65.26 1
Petra Larkin Erb Welt 238.5 40 62.76 2
Catherine McCourt Captain K n/s