Our Sponsors
Results Marlton 20.07.2019

Marlton, Saturday 20th July 2019

Class 1 - Welcome to Dressage Preliminary BD 2 (2016)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Aoife Ní Chéileachair LIL Bouncer 179 63 61.72 1
Class 2 - Sportsman Preliminary BD 7 (2002/2016)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Eithne O’ Kelly Ashwood Lad 156 72 70.91 1
Emer Hatherell Rafa 144 68 65.45 2
Jean Halpenny G.Inglenooks Gracieux 0 h/c
Simon Pierce Prodlic w/d
Class 3 - Mini Trailblazers Introductory BD C (2016)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Kate Murphy Sahara Gold 175.5 77 76.30 1
Anna O Connor Birtley Rainbow Quest 157 69 68.26 2
Class 4 - Junior Trailblazers Preliminary DI P15 (2012)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Darragh O Hora Glenoaks Jazz 205.5 68 73.39 1
Sarah Curry Marlton Rose 188.5 63 67.32 2
Maisy Fitzgerald Ballisbrook Boy 180 57 64.29 3
Jane Fitzgerald Drummin Beauty 178.5 58 63.75 4
Ciara O Connor Brandon Zimbabwe 178 57 63.57 5
Abbie Mai Delaney Marlton Bobby McGee 177 58.5 63.21 6
Megan O’Connor Goromon Oak 175 56 62.50
Max Isom Lugglass Eillie 175 55.5 62.50
Anna O Connor Trefriw Pepsi 174.5 56 62.32
Aine Keogh Cluainin Greyson Black 170 54 60.71
Clodagh O Dowd Daisy Dancer w/d
Class 6 - Preliminary BD 12 (2005/2016)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Anne Lynch User Friendly 200 75 74.07 1
Caroline Beckett Bolgerstown Dancer 163.5 61 60.56 2
Ruth Daunt Destination Unknown w/d
Ciara Garvey Ringo Sadat w/d
Registered Category 2
Roisin Winters Rossini 193.5 74 71.67 1
Enda Collier Pratt Whitefield Prince Saxon 187.5 70 69.44 2
Gilly Crawford Harlequin Babybel 184.5 69 68.33 3
Lydia Dawson Islandwood Stonehaven 181 67 67.04 4
Caroline Lynch Deards Cruise D Amour 177 68 65.56 5
Edel Byrnes Elbrich Z 175.5 67 65.00 6
Karyn Jamieson Luelladam 0 h/c
Registered Category 3
Sonya McCormack He’s Tiny 192 73 71.11 1
Kevin Acres Falco w/d
Kevin Acres Falco w/d
Unregistered
Elaine Murphy An Tandiste Q 188.5 71 69.81 1
Lydia Dawson Castletown Lux For Joy 188.5 70 69.81 2
Liz Power Kilshanny Robert 170.5 63 63.15 3
Floyd Mills Santiaga 165.5 64 61.30 4
Class 7 - Preliminary BD 19 (2008/2016)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Sharon O’ Connor Ashwood Diamond Pride 163 68 67.92 1
Anne Lynch User Friendly 155.5 63 64.79 2
Sallyann Langan Royal Kingsman 149.5 64 62.29 3
Ciara Garvey Ringo Sadat 146.5 63 61.04 4
Ruth Daunt Destination Unknown w/d
Peter Roberts Golden Luck w/d
Registered Category 2
Antonia Ward BLM Dinken Diamond 168.5 69 70.21 1
Gilly Crawford Harlequin Babybel 168 71 70.00 2
Enda Collier Pratt Whitefield Prince Saxon 161.5 69 67.29 3
Roisin Winters Rossini 158.5 68 66.04 4
Caroline Lynch Deards Cruise D Amour 155.5 65 64.79 5
Zara Glennon Cully Fairsing Bridget 150 64 62.50 6
Edel Byrnes Elbrich Z 150 63 62.50
Karyn Jamieson Luelladam 0 h/c
Debbie Pereira Kasper Antoni ret
Registered Category 3
Sonya McCormack He’s Tiny 159 66 66.25 1
Kevin Acres Falco w/d
Kevin Acres Falco w/d
Unregistered
Antonia Ward Canada D’Hulm 172.5 73 71.88 1
Elaine Murphy An Tandiste Q 156.5 65 65.21 2
Liz Power Kilshanny Robert 148 63 61.67 3
Floyd Mills Santiaga 141.5 64 58.96 4
Jean Halpenny G.Inglenooks Gracieux w/d
Registered Junior
Millie Dawn Mc Bride Best Buddie 162.5 68 67.71 1
Class 9 - Junior Trailblazers Novice BD 28 (2008)
Judge - Sarah-Jane Doyle
Rider Horse Score Coll % Place
Darragh O Hora Glenoaks Jazz 175.5 61 73.13 1
Sarah Curry Marlton Rose 171.5 59 71.46 2
Ciara O Connor Brandon Zimbabwe 170.5 59 71.04 3
Max Isom Lugglass Eillie w/d
Clodagh O Dowd Daisy Dancer w/d
Class 11 - Novice BD 39 (2010/2016)
Judge - Mairin Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Susan Black Dubarry Bay 189.62 66 72.93 1
Nessa O Sullivan Wexford Moondance 186.03 64.5 71.55 2
Christa Dillon Blackhill Kilcoltrim 178.85 61.5 68.79 3
Bernie Webb Savlon 178.85 60 68.79 4
Niamh Campbell Kiltycreevagh Rose 172.15 59 66.21 5
Aoife Keogh Cloon Apollo 170.35 57.5 65.52 6
Clara Barry Rogue Diamond 169.44 58.5 65.17
Sinead Quinn Little Miss Day Dream w/d
Registered Category 2
Lydia Dawson Clonswords Alf 182 63.5 70.00 1
Naoise Ward Santa Monica 179.76 63 69.14 2
Emma Downey Phidelma’s Cloud 169.9 58.5 65.35 3
Lydia Dawson Islandwood Stonehaven 169 59.5 65.00 4
Katie Timmins Ifandbutwhen 164.53 57.5 63.28 5
Karen Gibney Black Diamond Bob 156.9 56.5 60.35 6
Registered Category 3
Deirdre Byrne Indigo-Perrado 190.97 66.5 73.45 1
Unregistered
Lydia Dawson Castletown Lux For Joy 178.82 63 68.78 1
James Green Mr Tequila Dancer 167.2 56 64.31 2
Robbie Kearns Shanaclough Einstein w/d
Registered Junior
Charlotte Mangan Rathcoole Little Miss 178.5 60 68.65 1
Rebecca Payne Red Hot Butterscotch 174.82 60 67.24 2
Rhiann Shields Beezies Moment 174.38 60 67.07 3
Unregistered Junior
Oscar O’ Connor Chanel w/d
Class 12 - Novice BD 38 (2005)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Christa Dillon Blackhill Kilcoltrim 214 55 69.03 1
Aoife Keogh Cloon Apollo 194 48 62.58 2
Niamh Campbell Kiltycreevagh Rose 188 47 60.65 3
Bernie Webb Savlon 187.5 48 60.48 4
Clara Barry Rogue Diamond w/d
Sinead Quinn Little Miss Day Dream w/d
Registered Category 2
Sofie Walshe Herobrine 215.5 56 69.52 1
Katie Timmins Ifandbutwhen 205.5 52 66.29 2
Jenny Heffernan Lyra Reign 203.5 53 65.65 3
Naoise Ward Santa Monica 202 52 65.16 4
Emma Downey Phidelma’s Cloud 193.5 47 62.42 5
Karen Gibney Black Diamond Bob 191 48 61.61 6
Tara Connelly Oldcourt Master Morgan 187.5 48 60.48
Registered Category 3
Deirdre Byrne Indigo-Perrado w/d
Unregistered
Robbie Kearns Shanaclough Einstein w/d
Registered Junior
Rebecca Payne Red Hot Butterscotch 214.5 56 69.19 1
Rhiann Shields Beezies Moment 191 47 61.61 2
Class 13 - Elementary BD 59 (2010)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Daphne Lush Millpoint Carnival 211 54 65.94 1
Lydia Dawson Clonswords Alf 210 52 65.63 2
Helen Taylor LIL Bouncer 206 51 64.38 3
Lorna O Hare DBS Second Chance 204 51 63.75 4
Sara Wood Whacky Jack 194.5 49 60.78 5
Jane Reid Ramor Lad 194 51 60.63 6
Laura Hall Strattonstown Warrior w/d
Registered Category 3
Jennifer Egan Gabriël-Tetti 207.5 51 64.84 1
Sonya McCormack Hilly 207 50 64.69 2
Barbara Delahoyde Marlton Scout w/d
Class 14 - Elementary BD 43 (2006)
Judge - Mairin Cassidy
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Sofie Walshe Herobrine 212.5 58 73.28 1
Lorna O Hare DBS Second Chance 212 56 73.10 2
Rebekah McNally Ard Eclipse 205 56 70.69 3
Jane Reid Ramor Lad 193 53 66.55 4
Sara Wood Whacky Jack 187 51 64.48 5
Jenny Heffernan Lyra Reign 176 47 60.69 6
Laura Hall Strattonstown Warrior w/d
Registered Category 3
Jennifer Egan Gabriël-Tetti 213 58 73.45 1
Sonya McCormack Hilly 195.5 53 67.41 2
Unregistered Junior
Molly Mooney Sverige 205 55 70.69 1
Class 15 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Gilly Crawford Calliaghstown Silver Doolin 205 59 70.69 1
Sofie Walshe Kinsau 205 57 70.69 2
Anne Marie Dunphy LEB Hugo 195 56 67.24 3
Ian Grace Rhaegar WV 184.5 50 63.62 4
Kadie Burns Bolgerstown Flagmount 182.5 51 62.93 5
Niamh Nolan CLS Stay With Her Johnny 182 51 62.76 6
Zara Glennon Cully Caviar De Almeida 172 49 59.31
Colm Fitzpatrick Sirocco 169.5 50 58.45
Class 16 - Medium BD 76 (2016)
Judge - Bernie Webb
Rider Horse Score Coll % Place
Gilly Crawford Calliaghstown Silver Doolin 223.5 56 67.73 1
Niamh Nolan CLS Stay With Her Johnny 215 54 65.15 2
Ian Grace Rhaegar WV 209 52 63.33 3
Kadie Burns Bolgerstown Flagmount 199.5 50 60.45 4
Zara Glennon Cully Caviar De Almeida 188 50 56.97 5
Class 17 - Advanced Medium BD 92/ FEI Junior Team (2018)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Iris Walshe Notorious K 196 12 59.39 1
Class 18 - Advanced Medium BD 96/ FEI Junior Individual (2018)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Ellen Lonergan Urbanus 243 16 71.47 1
Robbie Kearns Master Mccormack 221.5 14 65.15 2
Karen Bennett Urco 209 13 61.47 3
Colm Fitzpatrick Sirocco 205 13 60.29 4
Iris Walshe Notorious K 196.5 12 57.79 5
Class 19 - Advanced BD 102 (2012)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Colm Fitzpatrick Gudo 209.5 35.5 61.62 1
Robbie Kearns Garrybritt Bonny 194 38 57.06 2
Finn O’ Gara Saale Hit w/d
Class 20 - Advanced BD 105 / FEI Young Rider Preliminary (2018)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Colm Fitzpatrick Gudo 186 12 58.13 1
Finn O’ Gara Saale Hit w/d
Class 21 - Prix St George FEI (2009/2018)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Ella Boyle Aquiro 228 15 67.06 1
Robbie Kearns Garrybritt Bonny 207 13 60.88 2
Class 22 - Intermediate I FEI (2009/2018)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Anne Marie Dunphy Her Highness Willow 225 14 66.18 1
Sonya McCormack Bounce Back George 218.5 14 64.26 2
Class 23 - Intermediaire II FEI (2009/2018)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Josephine Delahoyde Let’s Go w/d
Class 25 - Confined Class Pony Rider FEI Team Test (2012/2018)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Sadhbh O Toole Maverick S 225 13 64.29 1
Oscar O’ Connor Veenstras Grapjas 211 12 60.29 2
Class 26 - Confined Class Pony Rider FEI Individual Test (2012/2018)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Sadhbh O Toole Maverick S 261.5 14 70.68 1
Oscar O’ Connor Veenstras Grapjas 232 13 62.70 2
Class 29 - Eventing ** FEI CI (B) (2015)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Alex Donohoe Kilcandra Bonnie Reward 0 h/c
Alex Donohoe Santiago Sky 0 h/c
James Green Mr Tequila Dancer 0 h/c
Laragh Hatherell The Racounter 0 h/c
James O’ Haire HFS Eclipse 0 h/c
James O’ Haire Dalestown Castlebar HFS w/d
James O’ Haire Liberty Belle w/d
Class 30 - Eventing *** FEI CI (B) (2015)
Judge - Vida Tansey
Rider Horse Score Coll % Place
Antonia Ward Christopher Robin 2 0 h/c
Class 31 - Eventing **** FEI CCI (B) (2009)
Judge - Michael Moore
Rider Horse Score Coll % Place
Robbie Kearns Master Mccormack 0 h/c