Our Sponsors
Results Marlton 22.02.2020

Marlton, Saturday 22nd February 2020

Class 2 - Sportsman Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Brona O Mahony
Rider Horse Score Coll % Place
Elaine Phillips Grey Diamond Dawn 181.5 57.5 62.59 1
Laura Bailey Aughabeg Dew 174.5 56 60.17 2
Class 3 - Mini Trailblazers Introductory BD A (2008)
Judge - Brona O Mahony
Rider Horse Score Coll % Place
Patrick Murphy Sahara Gold 167 72 72.61 1
Class 4 - Junior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Brona O Mahony
Rider Horse Score Coll % Place
Anna O Connor Birtley Rainbow Quest 205.5 65 70.86 1
Sarah Curry Marlton Rose 203.5 65 70.17 2
Holly Love DSL Allegra 198 62 68.28 3
Kate Murphy Sahara Gold 197.5 62 68.10 4
Maisy Fitzgerald Ballisbrook Boy 197 61.5 67.93 5
Skyla Nally Mayfield Boy 192.5 57.5 66.38 6
Ella Rose Maher Oatfield Swish 185.5 58.5 63.97
Aine Keogh Cluainin Greyson Black 176 54.5 60.69
Anna Mooney Marlton Dancer 161.5 49 55.69
Class 6 - Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Brona O Mahony
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Linda McGuirk Jaxlexi 202.5 62 69.83 1
Bobbie Hickey Playthyme 197.5 64.5 68.10 2
Angela McCann Linwood Lilly 195.5 61.5 67.41 3
Deirdre Crowdle Ryan Glackmore Tom 173.5 52 59.83 4
Alison Murray Costa Is Ainm Dom 167.5 50.5 57.76 5
Registered Category 2
Jane Carroll Young Hindley 181 60 62.41 1
Class 7 - Preliminary BD 17A (2017)
Judge - David Lee
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Linda McGuirk Jaxlexi 191.5 67 66.03 1
Bobbie Hickey Playthyme 185 62 63.79 2
Alison Murray Costa Is Ainm Dom 174.5 60 60.17 3
Angela McCann Linwood Lilly 174.5 58 60.17 4
Rachel Hickey Marlton Oreo 172.5 57 59.48 5
Aoife Keogh Cluainin Greyson Jude 167 59 57.59 6
Rebecca Grimes Tullyland Tempo 155.5 54 53.62
Registered Category 2
Tara Connelly Oldcourt Master Morgan 190.5 65 65.69 1
Fiona Lee Coevers Cruise w/d
Unregistered
Holly Love DSL Allegra 184 64 63.45 1
Class 8 - Sportsman Novice BD 24 (2010/2016)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Karen Gibney Black Diamond Bob 153 40.5 66.52 1
Laura Bailey Aughabeg Dew 143.5 39 62.39 2
Class 9 - Junior Trailblazers Novice BD 24 (2010/2016)
Judge - Jane Whitaker
Rider Horse Score Coll % Place
Sarah Curry Marlton Rose 159 41.5 69.13 1
Jane Fitzgerald Drummin Beauty 150.5 39 65.43 2
Class 11 - Novice BD 37A (2017)
Judge - David Lee
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Zara Bolger Enoville Jade 153 48 56.67 1
Aisling O Sullivan Ballinteskin C Two 147 43 54.44 2
Rebecca Grimes Tullyland Tempo 146 44 54.07 3
Tracey Mc Keown Ardeo Chocolate w/d
Deirdre Crowdle Ryan Carnagh Pearl w/d
Registered Category 2
Wendy Seymour Carrick Diamond Lilly 179.5 57 66.48 1
Colleen Hopkins Tim 154.5 46 57.22 2
Unregistered
Christina Schoeniger Cloughreagh Charlie 182.5 52 67.59 1
Christina Schoeniger Lucky For Some 158.5 47 58.70 2
Class 12 - Novice DI N27 (2012)
Judge - Vanda Stewart
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Aoife Keogh Cloon Apollo 190 60 65.52 1
Zara Bolger Enoville Jade 175.5 55 60.52 2
Aisling O Sullivan Ballinteskin C Two 167.5 53.5 57.76 3
Tracey Mc Keown Ardeo Chocolate w/d
Kimberley McCann Bray Summer Breeze w/d
Registered Category 2
Wendy Seymour Carrick Diamond Lilly 202 62 69.66 1
Unregistered
Christina Schoeniger Cloughreagh Charlie 195 61.5 67.24 1
Christina Schoeniger Lucky For Some 185.5 60 63.97 2
Registered Junior
Millie Dawn Mc Bride Best Buddie 216 70.5 74.48 1
Lilly Larkin Castle Miller 176.5 57 60.86 2
Rhiann Shields Beezies Moment 173.5 53.5 59.83 3
Class 13 - Sportsman Elementary BD 43 (2006)
Judge - Vanda Stewart
Rider Horse Score Coll % Place
Daphne Lush Millpoint Carnival 183.5 51 63.28 1
Karen Gibney Black Diamond Bob 178.5 51 61.55 2
Class 14 - Elementary BD 43 (2006)
Judge - Vanda Stewart
Rider Horse Score Coll % Place
Millie Dawn Mc Bride Best Buddie 194.5 56 67.07 1
Cate Biggs Stormhill Raindance 193.5 52 66.72 2
Louise Somers Indian Mist 191 55 65.86 3
Fiona Lee Boheraroan Boy 170 50 58.62 4
Colleen Hopkins Tim 152.5 44 52.59 5
Bernie Webb Savlon w/d
Class 15 - Elementary BD 57 (2007)
Judge - David Lee
Rider Horse Score Coll % Place
Cate Biggs Stormhill Raindance 186.5 55 66.61 1
Fiona Lee Boheraroan Boy 182 51 65.00 2
Louise Somers Indian Mist 163.5 48 58.39 3
Class 17 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Vanda Stewart
Rider Horse Score Coll % Place
Gilly Crawford Calliaghstown Silver Doolin 188.5 54 65.00 1
Niamh Nolan CLS Stay With Her Johnny 181.5 52 62.59 2
Class 18 - Medium BD 69 (2005)
Judge - David Lee
Rider Horse Score Coll % Place
Gilly Crawford Calliaghstown Silver Doolin 225 54 68.18 1
Niamh Nolan CLS Stay With Her Johnny 215.5 52 65.30 2
Class 19 - Advanced Medium BD 91 (2016)
Judge -
Rider Horse Score Coll % Place
Jenny Doran HorsePlay Diamond Matrix w/d
Class 20 - Advanced Medium BD 98 (2002)
Judge -
Rider Horse Score Coll % Place
Jenny Doran HorsePlay Diamond Matrix w/d
Class 21 - Advanced BD 102 (2012)
Judge - Vanda Stewart
Rider Horse Score Coll % Place
Karen Bennett Urco 205 36.5 60.29 1
Class 25 - Confined Class Pony Rider FEI Team Test (2012/2018)
Judge - David Lee
Rider Horse Score Coll % Place
Oscar O’ Connor Veenstras Grapjas w/d
Class 26 - Confined Class Pony Rider FEI Individual Test (2012/2018)
Judge - Vanda Stewart
Rider Horse Score Coll % Place
Oscar O’ Connor Veenstras Grapjas 208 13 56.22 1
Oscar O’ Connor Top Hero 2 w/d
Class 28 - Junior Novice BD 37A (2017)
Judge - David Lee
Rider Horse Score Coll % Place
Lilly Larkin Castle Miller 180.5 56 66.85 1
Rhiann Shields Beezies Moment 163 49 60.37 2
Jane Fitzgerald Drummin Beauty 160.5 46 59.44 3