Our Sponsors
Results Boswell EC 26.06.2010

Boswell EC, Saturday 26th June 2010

Class 1 - Preliminary BD 10 (2002)
Judge - Laura Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
H B Cloon Silver Shining 162 58 73.63 1
S M Greville Run 160 58 72.72 2
G W Let’s Go Fresco 157 48 71.36 3
Tanya English Archipenko 153 56 69.54 4
O G Clondoogan King 150 54 68.18 5
Heidi Slott Jorgensen Budding Light 146 54 66.36 6
Avril Clinton-Forde Grand Duchess 142 52 64.54
Joanne O’ Hagan Peig Del Monte 138 48 62.72
S H Enoville Magic 133 48 60.45
H B Cloon Macha 118 44 53.63
K K Harristown Lad 127 48 52.72
Class 2 - Training Preliminary BD 10 (2002)
Judge - Laura Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Elizabeth Curran Pure Bliss 124 46 56.36 h/c
Loraine Fegan Springmount Boy 119 44 54.09 h/c
Class 3 - Preliminary BD 19 (2008)
Judge - Ninnie Odenrick
Rider Horse Score Coll % Place
G W Let’s Go Fresco 146 54 66.36 1
K H Armani Rappezzo 137 50 62.27 2
S M Greville Run 136 48 61.18 3
Avril Clinton-Forde Grand Duchess 123 44 55.90 4
Joanne O’ Hagan Peig Del Monte 123 44 55.90 4
H B Cloon Silver Shining 121 44 55.00 6
K K Harristown Lad 115 44 52.17
H B Cloon Macha 109 38 49.54
Deirdre Byrne Arthurion 105 38 47.72
Class 4 - Junior Preliminary BD 19 (2008)
Judge - Ninnie Odenrick
Rider Horse Score Coll % Place
L L Woodbrook Cognac 117 44 53.18 1
H B Springmount Boy 90 34 40.90 h/c
Class 5 - Novice BD 20 (2007)
Judge - Laura Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Jean Halpenny William 28 171 68 68.40 1
R P Cadogan 153 62 61.20 2
Avril Kelly Ringfort Quickstep 153 60 61.20 3
Avril Clinton-Forde Grand Duchess 148 60 59.20 4
Lisa Carnegie Heidi Mountain Girl 145 60 58.00 5
Heidi Slott Jorgensen Eireann’s Choice 144 58 57.60 6
S G Kilpatrick Dancer 175 72 70.00 h/c
Tara Connelly Reynoldstown Flight 0 w/d
L D Lux Smooth 0 w/d
Class 7 - Novice BD 38 (2005)
Judge - Ninnie Odenrick
Rider Horse Score Coll % Place
Amanda Goldsbury Moschino 213 56 68.70 1
Jean Halpenny William 28 186 48 60.00 2
R P Cadogan 177 46 57.09 3
K K Harristown Lad 172 44 55.48 4
Avril Kelly Ringfort Quickstep 161 42 51.93 5
S G Kilpatrick Dancer 198 54 64.51 h/c
L D Lux Smooth 0 w/d
Class 9 - Elementary BD 50 (2007)
Judge - Laura Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Lisa Carnegie Rich Lad 157 50 56.07 1
Mary Cox Wapiti 155 44 55.35 2
Heidi Slott Jorgensen Eireann’s Choice 152 44 54.28 3
S G Killossery Halltown Jump 184 54 65.71 h/c
Class 10 - Elementary BD 58 (2004)
Judge - Ninnie Odenrick
Rider Horse Score Coll % Place
Gerard Kavanagh Good Endeavour 194 52 60.62 1
Deirdre Byrne Valerius GR 184 44 57.50 2
Mary Cox Wapiti 169 44 52.81 3
S G Killossery Halltown Jump 0 elim
Class 12 - Medium BD 69 (2005)
Judge - Ninnie Odenrick
Rider Horse Score Coll % Place
Amelia McFarland Ridder van de Portella Hoeve 210 52 63.96 1
Amanda Goldsbury Troytin 188 48 56.96 2
Petra Larkin Amrita 181 44 54.84 3
Gerard Kavanagh Good Endeavour 0 ret
Class 13 - Advanced Medium BD 98 (2002)
Judge - Ninnie Odenrick
Rider Horse Score Coll % Place
Amelia McFarland Ridder van de Portella Hoeve 246 54 64.73 1
Class 15 - Junior BD Intro A (2008)
Judge - Laura Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
S T Lucky 133 58 57.82 h/c
Class 16 - Junior Para Grade IV Individual
Judge - Ninnie Odenrick
Rider Horse Score Coll % Place
Rosemary Gaffney Aldham Mill Dubloon 0 elim
Class 17 - Junior Para Grade IV Team
Judge - Ninnie Odenrick
Rider Horse Score Coll % Place
Rosemary Gaffney Aldham Mill Dubloon 198 52 63.87 1